Ціни на всі товари сьогодні ростуть чи не щодня, в тому числі на каву. Очевидно, що основна причина — пандемія ковіду, але в аспекті кави є й інші глобальні чинники. Поговоримо про те, через що ваша чашка ранкової кави незабаром стане помітно дорожчою.

1.    ПЕРЕВЕЗЕННЯ

Міжнародні перевезення нині зустрілися з гострою нестачею транспортних контейнерів по всьому світу. Через пандемію поставки затримуються, зупиняються. Ціна за фрахт злетіла в три рази за останні півтора року. Відповідно, собівартість привезеного в Україну зеленого зерна теж значно зросла.

Партії кави часто їдуть занадто довго, затримуються в портах, зберігаються в неправильних умовах — через це зерно пропадає, псується. Відповідно, виникає дефіцит окремих сортів кави на ринку.

2.    ПРОБЛЕМИ З ВРОЖАЄМ

У Бразилії цього року була рекордна за останні 100 років засуха, а тому урожай 2021 року знаходиться під загрозою. А ось в Колумбії (другий за величиною постачальник кави в світі) навпаки йшли проливні дощі, тобто ми теж не знаємо яким буде урожай 2021 року. Крім того, колумбійські протести і заворушення, через які блокуються порти, ще більше погіршують ситуацію з поставками. Міжнародна асоціація кави називає ще однією причиною тривожних прогнозів нестачу робочих рук під час збору врожаю через коронавірусні обмеження.

3. ВАГОМИЙ УДАР ЗАВДАЄ ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ
Вчені говорять, що насувається глобальна кавова криза: через підвищення температури багато кавових ферм стають занадто жаркими для отримання належного врожаю. Погіршує ситуацію також іржа кавового листя, захворювання рослин, що знищило посіви від Гаваїв до Центральної Америки, викликане зміною клімату. Експерти кажуть, що до 2050 року «площа землі, на якій можна вирощувати каву, зменшиться на 50 відсотків» (дуже сподіваємося, звичайно, що конкретно ці експерти помиляються).

Також є внутрішні чинники, які впливають на подорожчання кави в Україні:
- зростання ціни на енергоносії;
- зростання мінімальної заробітної плати та податків;
- зростання ціни на упаковку і витратні матеріали.

За даними Bloomberg, ф'ючерси на каву арабіка в Нью-Йорку з кінця жовтня виросли майже на чверть. Арабіка подорожчала до рекордного рівня з 2017 року, робуста подорожчала на 30% за останні три місяці. У свою чергу Marex Spectron недавно підвищив прогноз світового дефіциту кави з 8 млн мішків до 10,7 млн мішків, посилаючись на посуху.

На даний момент деякі оператори кавової індустрії все ще працюють з контрактами, які були укладені до нинішньої кризи, тому постачальники ще не покривають зростаючі витрати. Однак незабаром це зміниться, адже контракти будуть переглянуті з урахуванням мінливих умов ринку. Оскільки очікується скорочення виробництва, все може ще більше ускладнитися. Нам з вами пора приймати нову реальність, нічого вже не поробиш.

Але є і хороші новини! Споживання кави в усьому світі не тільки не знизилося останнім часом, воно виросло. Відповідно, в кавовій галузі робота є, і ми будемо робити її якісно і добре, нести кавовий заряд у світ!