Зараз непрості часи (через проклятих москалів), і у кавовому бізнесі (втім, як і в будь-якому іншому) виживають та заробляють лише ті, хто зміг забезпечити собі безперебійну роботу та незалежність від електромережі. Віялові відключення, схоже, з нами надовго. То як же бути?

Ми бачимо два реальні варіанти: потужний генератор або обладнання кавомашини газовою установкою. Плюс обох варіантів підключення в тому, що з появою е/е в мережі можна швидко перейти на стандартний варіант живлення. А тепер більш детально.

1. Генератор

Електрогенератори працюють на дизельному паливі, бензині або пропані, що приводять у дію двигун, підключений до генератора змінного струму, який виробляє електрику. Потужність споживання професійної кавомашини досить висока – від 3,3 кВт. Чим більше постів – тим вище споживання е/е, тому власникам двох і трьохпостових кавомашин ми рекомендуємо залишити одну групу, а решту відключити. Одного посту буде достатньо за таких умов роботи.

Кавомолка тягне ще 350 Вт. Тобто вже виходить понад 3,5 кВт. Розрахунок, загалом, простий: потрібно скласти суму потужностей усіх приладів, які плануєте підключити, щоб вибрати потрібний об'єм генератора. Також важливо пам'ятати, що генератор потрібен з AVR (система стабілізації).

Серед мінусів такого варіанту значний шум, вага та розміри генератора, "аромат" вихлопних газів навколо.

2. Газова установка на кавомашину

Умовно професійні кавомашини можна віднести до 2 типів: із можливістю встановити газову установку і відсутністю такої можливості. Тобто перед тим, як розраховувати на цей варіант, рекомендуємо переконатися, що ваша модель кавомашини підтримує таку опцію. Відразу скажемо, що популярні нині мультибойлерні кавомашини для установки газового обладнання не підходять.

Установка дозволяє використовувати газ для нагрівання бойлера з мінімальним споживанням електрики. Однією з переваг такої кавомашини є безпосереднє нагрівання води пальником (в електричному апараті спочатку розжарюються нагрівальні елементи, а потім уже вода), тобто величезний плюс газової кавомашини ще й у економній витраті тепла.

До складу газового обладнання кавомашини входять:

  • редуктор, що регулює тиск;
  • пальник, який забезпечує підігрів бойлера;
  • п'єзокерамічний палій (встановлюється на передній частині обладнання);
  • кнопка, що контролює надходження газу;
  • пропановий балон;
  • акумулятор.

Для запуску такої кавомашини слід відкрити кран редуктора, враховуючи показання манометра. Клацнути палієм, утримуючи кнопку газоконтролю. Після запалення пальника необхідно протягом 2–3 секунд тримати кнопку, щоб газ подавався у постійному режимі. Мембранний пресостат допомагає підтримувати температуру.

Процес приготування кави або іншого напою в кавомашині газу від приготування в електричному пристрої ніяк не відрізняється. Безпека забезпечується як міцністю балона, так і рядом датчиків і запобіжників на апараті, які автоматично відключать машину в разі необхідності. Спочатку може здатися, що це якось страшно і небезпечно, але ж у багатьох будинках є газ на кухні, а також двоконтурний котел, який гріє воду. Кавомашина на газу – це нормально і практично. Серед мінусів найбільше незручності приносить заправка досить важких балонів та їх логістика від заправки до кавової точки.

Наголошуємо, що хоч саме нагрівання води тягне 90% потужності, але тільки на газу професійна кавоварка працювати не буде. Їй все рівно потрібна невелика кількість електроенергії для роботи електроніки та виконання базових команд, запуску мотора та електромагнітних клапанів (якщо кавомашина напівавтомат або автомат). Тому навіть при встановленні газового обладнання потрібні додатково акумулятор + інвертор для живлення «мозку» кавомашини та роботи кавомолки. При регулюванні температури газу вам знадобиться приблизно 350 Вт електроенергії для роботи насоса та панелей управління кавомашини середньої потужності, і ви можете її отримати, використовуючи 12-вольтову гелеву батарею та інвертор 12-240 Вт. Але так як для роботи вам потрібно підключити кавомолку і, швидше за все, ще гриль і невеликий холодильник – перегляньте все своє обладнання, складіть його номінальну потужність. Це і буде відправна точка того, який інвертор та акумулятор Вам потрібен.

Тільки за перший місяць віялових відключень ми в нашому сервісному центрі DOPPIO Service вже поставили більше 15-ти газових установок на орендні кавомашини. Кав'ярні працюють, кава вариться, люди живуть життя – назло всім москалям! Адже наш народ працьовитий, винахідливий і непереможний. Слава Україні!