Чорничний пломбір, поле ароматних квітів, свіжість стиглого зеленого яблука… Чи знаходили Ви це у своїй каві? Адже кавовий світ глибокий і різноманітний. Кава є складною сумішшю різних смаків, які разом створюють цілий ряд неймовірних сенсорних відчуттів.

У школі не вчать дегустувати. Цьому не навчають у ресторанах. Це рідко навіть вважається важливою навичкою. Як правило, більшість із нас не знає, як добре відчувати смак. Звичайно, ми розуміємо, що деякі сири мають різний смак. Ми знаємо, що незбиране молоко здається густішим, ніж знежирене. Але якби ми спробували піти глибше, ми нічого не зрозуміли б. Критичне осмислення смаків та текстур, які ми відчуваємо, просто не те, чого ми вчимося природним чином. Це потребує навмисного, усвідомленого зусилля.

Навчитися дегустувати каву – означає пробудити почуття. Всі мають здатність сприймати яскраві нюанси смаку, але мало хто навмисно «розробляє ці м'язи». Потрібно бути відкритим для того, щоб навчитися куштувати по-новому, щоб пробудити глибокі смакові почуття та враження. Це навичка, яка впливає на ставлення не лише до кави, а й до будь-якої їжі чи напою. Йдеться про споживання з вдячністю та повагою до їжі.

Дегустація завжди залежить від контексту

Гострий сир чеддер є гострим у порівнянні з м'яким сиром чеддер. Курка нежирна порівняно зі свининою. Несвіжа кава нудна в порівнянні зі свіжою. Ми порівнюємо та класифікуємо все, що відчуваємо. Задавши одне або два вдумливі питання, ви можете навчитися робити це більш глибоко. "Що мені це нагадує?" – саме таким питанням починається будь-яка хороша дегустація. Знайдіть минулі враження від смаку та текстури, які чимось схожі на каву, що дегустується. Пошукайте у своїй пам'яті щось знайоме і дозвольте думкам і відчуттям заглибитись.

Гірчинка нагадує темний шоколад чи грейпфут?

Кислотність нагадує зелене яблуко чи лимон?

Це солодко чи нейтрально?

Нехай питання течуть рікою!

Кава не обов'язково повинна бути на смак саме такою, як ви собі уявляєте. Навіть якщо ця тонка карамельна насолода триває всього секунду – вітаємо, ви знайшли дескриптор смаку, за який можна вхопитися та оцінити. Чудова робота!

Наші смаки переважно формуються досвідом, тому цілком природно, що різні люди можуть відчувати різні смаки в одному й тому ж напої. У міру того, як ви будете куштувати більше кави і ваші почуття будуть прокидатися, ви зможете вловити все більше і більше смаків, ваші описи стануть більш конкретними, а загальна оцінка смачної свіжої кави більш влучною та професійною.

Рекомендації щодо дегустації

Дегустація працює найкраще, коли у вас чистий простір і смак. Випийте склянку води. Перемістіть все, що виділяє аромат, який може вас відволікти. Заберіть все зі столу, щоб ви могли зосередитися, не відволікаючись. Чим свіжіша ваша кава, тим смачніша вона буде і тим легше буде розрізнити ці аромати. Переконайтеся, що ви завжди починаєте зі свіжообсмажених високоякісних зерен, інакше ваші зусилля дегустації пропадуть даремно.

Відчуйте запах завареної кави. Дозвольте ароматам проникнути у ваші ніздрі та дозвольте їм затриматися; потім повільно та усвідомлено видихніть їх. Що нагадує вам аромат? Коли кава трохи охолоне, спробуйте її. У професійному світі ми любимо робити маленькі ковтки кави. Завдяки цьому кава проходить через все небо і дозволяє відчути смак одночасно всіма частинами язика. Вам не обов'язково це робити. Принаймні, повільно смакуйте каву перед тим, як її проковтнути.

•    Що нагадує аромат? Він солодкий та фруктовий? Можливо, квітковий чи землистий?
•    Як щодо кислотності? Вона різка чи ніжна? Яблучна чи лимонна?
•    Яке тіло? Кремове, шовковисте чи тонке?
•    Чи відчутний післясмак? ЯК довго він затримується? Він солодкий?

Вивчіть колесо смаку, воно допоможе краще орієнтуватися у багатогранному світі смакових кавових нюансів та підбирати відповідний варіант.

Дегустація кількох сортів кави одночасно – чудовий спосіб відчути відмінності більш помітним чином. Рекомендуємо заварити дві або три чашки і спробувати визначити смакові відмінності між ними. Професійні обжарювачі та покупці кави роблять це, щоб допомогти їм знайти та обсмажити каву до досконалості.
Навіть якщо ви скептично ставитеся до свого смаку, промовляйте вголос смакові нотки або записуйте. Помістити їх кудись, крім власного розуму, — хороший спосіб обробити досвід і винести з нього уроки. Це допомагає пробудити ваші почуття.

Дегустація – корисна навичка, що допоможе навчитися жити цікавіше, цінувати прості речі у всьому, що ми їмо та п'ємо, і виводить нас на новий рівень свідомого життя.

P.S. Усі ілюстрації у цій статті створені за допомогою нейромережі DALL·E.