Про каву існує багато різних міфів. Хто ж може розповісти Вам всю правду та підказати найкращі лайфхаки, як не обсмажульники? Звичайно ж, ми в DOPPIO Coffee не пошкодуємо своїх секретів для улюблених клієнтів. Отже, розберемося!

 
 
 
 
 
 
 

Публикация от КАВА З УКРАЇНИ 🇺🇦 DOPPIO UA (@doppio_ua)

Перше, що суперважливо, це СВІЖІСТЬ кави. Цікаво, але відразу після обсмажування кава насправді пахне погано, і тому фасувати її ще не можна – продовжує виділяти вуглекислий газ. Кава повинна постояти кілька днів і тоді вона вже буде хорошою для заварювання і вживання. В цілому, кава живе до 30-ти днів, це максимальний термін розкриття кавових ароматів. Кисень – наш найкращий друг, але головний ворог для обсмаженої кави. Повітря (окислення) в упаковці швидко погіршує якість зерна, позбавляє його спокусливого аромату і смаку, зерно згасає і втрачає свої властивості. Звичайно, кава не псується за місяць, вона не стає непридатною до вживання або, тим більше, шкідливою для здоров'я (термін придатності запакованих зерен – близько року). Її можна продовжувати вживати, але напій з неї вже не буде таким смачним. Тому намагайтеся вибирати свіжу каву, не більше 30-ти днів після обсмажування (але і за екстрасвіжою тільки з ростера, як ви зрозуміли, полювати не потрібно). Кава досягає піку смаку на 4-7 день. Якщо кава зберігається в закритій упаковці з дегазаційних клапаном, особливості смаку зберігаються місяць-два. Після двох місяців смак стає плоским, з'являється неприємна гіркота. 

Дуже модно зараз пити імпортну каву, привезену з Італії, Португалії, Іспанії. Люди часто женуться за брендами і трендами, цим грішать і кав'ярні, і гурмани. Але, знаючи інформацію вище, ви тепер будете розуміти, що оскільки кава доїжджає з тієї ж Італії до нас не дуже швидко, скоріше за все вона вже втратить по дорозі частину своїх найсмачніших властивостей, доки потрапить до вас у кавоварку. Тобто навіть найкраща, крута і дорога італійська кава може бути не дуже смачною саме тому, що не дуже свіжа. 

Другий фактор – СТУПІНЬ ОБСМАЖЕННЯ. Їх існує багато, але для введення в курс справи і розуміння поговоримо про найбільш традиційну класифікацію, за кольором зерна: світлий, середній і темний.

Дуже трендове зараз світле обсмажування (температура 180-205°C, зерна мають світло-коричневий колір). Так, для заварювання крапельним методом в аеропресі світле обсмажування більш цікаве, можна відчути багато різних ароматів і відтінків кави. Але для варіння в домашній кавомашині таке обсмажування підходить не дуже добре: кава не розкривається в повному обсязі, має виражену кислотність.

Середній ступінь обсмаження (температура 210-230°C) – найпопулярніший в Україні, та й взагалі в світі. Коричневий колір зерна з білою прожилкою посередині виглядає ефектно, напій виходить насичений, присутня кислинка, яка розкривається в залежності від сорту більше або менше. Саме таке обсмажування найбільш розкриває і підкреслює індивідуальність і особливість якісної кави. А ще це обсмажування можна назвати універсальним: каву можна заварювати в турці, в чашці, крапельним методом і в професійній кавомашині. Буде у будь-якому випадку смачно!

Темне обсмажування (температура 240-250°C) надає зерну темно-коричневий колір, на ньому можна побачити масло, а біла прожилка практично відсутня. Така кава майже не має кислинки, дуже насичена, тягуча і трошки гіркувата (її часто називають італійською саме завдяки цьому гіркуватому смаку). Ця кава в чистому вигляді – на любителя, але так як багато людей люблять пити каву з молоком, а темна обжарка при такому поєднанні розкривається насправді дуже добре, то тандем виходить дуже виграшним.

Ви повинні спробувати різні ступені обсмаження, щоб визначити, яка кава до смаку саме вам, все дуже індивідуально!

Третє, СОРТ КАВИ

Основні сорти, які використовуються у кавових компаніях і пропонують в кав'ярнях – це арабіка і робуста. У чому ж різниця?

Робуста - це більш дешевий сорт кави і за собівартістю, і за доставкою в Україну. При цьому у робусти є як слабкі, так і сильні сторони. Напій, зварений на чистій робусті, має дещо землистий смак, він не володіє різними відтінками. Однак в зернах робусти дуже високий вміст кофеїну, вона міцніша, більш густа. Звичайно, пити чисту робусту ми не дуже радимо, вона не цікава і нічого особливого в ній немає.

Арабіка – набагато багатша з точки зору кавових смаків, ароматів і відтінків. Залежно від регіону, висоти зростання, ґрунту, клімату й інших факторів, арабіка набирає в зернятко багато різних нот і смаків. Вона найчастіше має кислинку, м'якша, в ній менше кофеїну.

Для того щоб кава була міцною, але при цьому зберегала цікаві відтінки, багато (особливо італійських) брендів, часто використовують суміш арабіки та робусти. Співвідношення може бути 80 (арабіка) на 20 (робуста) відсотків, або навіть 50 на 50. У такому випадку і ціна буде приємною (за рахунок недорогої робусти), і смак хорошим (заслуга арабіки), особливо якщо зерна якісні та добре обсмажені. Суміші популярні в кав'ярнях, ви можете пити їх вдома і отримувати задоволення від приготованого напою. 

Четвертий важливий фактор – це УПАКОВКА. Якщо ви купуєте свіжообсмажену каву, обов'язково на упаковці повинен бути дегазуючий клапан. Справа в тому, що кава після обсмажування продовжує виділяти вуглекислий газ, і, якщо упаковка буде без клапана, зерна можуть просто «задихнутися», зіпсуватися. Якщо купуєте, наприклад, привезену італійську каву довгого зберігання, то намагайтеся вибирати її у вакуумній упаковці. Після відкриття упаковки, природно, повітря потрапить всередину і кава не проживе вже дуже довго, тому тривалий час не зберігайте її у такому стані і випивайте скоріше після розпакування. У цьому плані вигідніше купувати додому невеликі пачки.

Обов'язково на упаковці повинна бути задня етикетка (або друк на самій упаковці) з різноманітною інформацією про каву: сорт, походження, дата виробництва, ступінь прожарювання, адреса виробництва.

Недобросовісні виробники можуть написати, що всередині арабіка 100%, а насправді буде суміш арабіки та робусти, а то й самої робусти. Ви можете самі (правда, вже коли відкриєте пачку) подивитися і перевірити, так це чи ні, тому що зерна арабіки та робусти дуже відрізняються: робусти – більш дрібні, округлі, а арабіки – більш витягнуті і з хвилястою боріздкою S-подібної форми. При можливості бажано також понюхати зерна. Для цього натисніть на упаковку, щоб відкрився клапан. Якщо аромат сильний, значить продукт свіжий, а якщо слабкий, гірчить, або пахне гаром – слід відмовитися від такої покупки.

П'яте – ПОМЕЛ.

Звичайно, завжди наполягаємо, що не варто купувати фасовану мелену каву. По-перше, тому що каву потрібно молоти безпосередньо перед приготуванням, так як після помелу і контакту з повітрям (як ми вище говорили) вона швидко втрачає свій неповторний смак і аромат. По-друге, коли ви купуєте мелену каву – ви не бачите зерно. Дуже часто під виглядом меленої кави продають ламані зерна, неоднорідне обсмажені, зіпсовані та пересмажені. Тому, навіть якщо у Вас немає кавомолки (хоча ми дуже рекомендуємо Вам її придбати), найкращий варіант – коли купуєте каву в зернах, попросіть вам відразу змолоти її. Ми обов'язково надаємо таку послугу для зручності своїх клієнтів

Ось такі основні моменти, на які потрібно звертати увагу при виборі та купівлі кави. Червоною ниткою всієї статті, як ви вже здогадалися, проходить дві думки: «кава – особиста справа», «не тільки смак, але і якість».

Щоб вибрати хорошу каву Вам все одно доведеться спробувати багато різних виробників, сортів, ступенів обсмажування, і тільки коли Ви спробуєте багато варіантів – зможете обрати саме свій смак.
Важливо звертати увагу не тільки на смак, але і на якісні характеристики кави, які ми досить детально описали вище, адже «кава» в стіках (за складом із робусти та з ароматизаторами) теж може бути смачною, але це зовсім не Кава.

Ми в DOPPIO UA смажимо та продаємо тільки свіжообсмажену, якісну каву. Замовляйте, смакуйте і насолоджуйтеся!